Zvezda-Milan, nova epizoda: Beogradska magla, Savićevićev gol i presedan UEFA (VIDEO)

0
90

Fudbaleri Crvene zvezde i Milana igraće večeras u Beogradu, prvi meč šesnaestine finala Lige Evrope. Ovo je lijepa prilika da se prisjetimo dosadašnjih susreta srpskog i italijanskog velikana.

Zvezda i Milan su do sada odigrali dva dvomeča – prvi u sezoni 1988/89 u osmini finala Kupa šampiona, a drugi 2006. godine u posljednjem kolu kvalifikacija za Ligu šampiona. Iz tih dvomeča Milan je oba puta izašao kao pobjednik, ali su ti dueli ostali duboko us jećanju navijačima oba kluba.

Kao što smo rekli, prvi susret se dogodio u sezoni 1988/89 kada su se dva kluba susrela u osmini finala Kupa šampiona. Prvi meč je odigran na “San Siru”, a završen je rezultatom 1:1. Zvezda je dobro započela taj meč, povela golom Dragana Stojkovića Piksija u 47. minutu, ali samo koji trenutak kasnije Milan je poravnao preko Antonija Virdisa.

U revanš susretu dvije nedjelje kasnije atmosfera na “Marakani” je bila prava karnevalska. Zvezda je bila nadomak četvrtfinala jer je povela golom crnogorskog asa Dejana Savićevića u 50. minutu, a uz to je imala i igrača više. Ipak, 25 minuta prije kraja gusta magla se spustila na Marakanu, pa je njemački arbitar Diter Poli je prekinuo meč.

UEFA je tada odlučila da napravi presedan. Umjesto da meč bude nastavljen narednog dana, on je poništen, pa se novi igrao od rezultata 0:0 i oba tima su imala po 11 igrača. Taj susret završen je 1:1, a golove su postigli Marko van Basten i Piksi Stojković. Nakon izvođenja penala Milan je slavio 4:2 i prošao u četvrtfinale. Inače, “Rosoneri” su na kraju i osvojili Kup Šampiona.

Novi dvomeč Zvezda i Milan odigrali su u avgustu 2006. godine, ovoga puta u poslednjem kolu kvalifikacija za Ligu šampiona. Prvi susret odigran je na “San Siru”, a Milan je slavio sa minimalnih 1:0 i to golom Filipa Inzagija u 22. minutu.

Dvije nedjelje kasnije, ponovo na prepunoj Marakani, Zvezda je kovala plan da se osveti “Rosonerima” za poraz koji se dogodio skoro prije 20 godina. Ipak, Milan je ponovo slavio, ovoga puta 2:1. Ponovo je Inzagi načeo Zvezdu u 29. minutu, da bi Klarens Sedorf pogodio za 2:0 u 79. Samo minut kasnije Zvezda je postigla počasni pogodak preko Dušana Đokića.

Sada nas očekuje novi susret crveno-bijelih i “Rosonera”, ovoga puta bez publike, ali uzbuđenja sigurno neće faliti.