377
Rože Mila

Naš Dejan Damjanović i Šveđanin Zlatan Ibrahimović osim što imaju istu frizuru, zajedničko im je i to da su igrački još uvijek aktivni i ako su blizu pete decenije života.

Ipak, kada su njih dvojica počinjala da uče prva slova, jedan fudbaler zablistao je u punom sjaju u godinama kada mnogi kače kopačke o klin.

Albert Rože Mo Miler ili samo Rože Mila ostaće prije svega upamćen u fudbalskim analima kao jedan od najstarijhi strijelaca na Svjetskim prvenstvima. On je u meču protiv Rusije 1994. imao pune 43 godine, kada je postigao jedini gol u porazu Kameruna od 6:1.

Ipak, to nije jedino vrijedno što je obilježilo nastupe “Kralja“ u dresu reprezentacije. Ples sa kojim je proslavljao golove ili momenat kada je iskoristio grešku kolumbijskog golmana Renea Igite krase i dan danas sve TV špice sa Mundijala.

Na Mundijalu U Italiji 1990. godine, kada je imao 38 godina, uspio je sa reprezentacijom Kameruna da postane hit šampionata kada su dogurali do četvrtfinala. Već na startu je uslijedio šok kada je savladan aktuelni prvak svijeta Argentina sa 1:0. U drugom susretu, protiv Rumunije, Mila je na teren ušao u 59. minutu pri rezulztatu 0:0 i do kraja je postigao dva pogotka za pobjedu svoje reprezentacije. Kada je u 76. minutu postigao prvi gol, otrčao je kod korner zastavice i zaigrao kukovima. Slavlje Rožea Mile odmah je zaludjelo cijeli svijet. I pored činjenice da je postao najstariji strijelac na jednom Mundijalu, slavlje kamerunskog fudbalera osvojilo je sve ljubitelje fudbala.

Protiv Kolumbije u osmini finala odigrao je meč života. U regularnom dijelu nije bilo golova, pa je utakmica otišla u produžetke. Opet je Mila bio džoker sa klupe. U igru je ušao u 54. minutu, ali je tek u produžetku uspio da zatrese mrežu. Samo tri minuta nakon prvog gola u 106. minutu, udvostručio je prednost Kameruna. Drugi gol je postigao nakon što je oduzeo loptu golmanu Reneu Igiti, koji je po ko zna koji put na tom šampionatu počeo da dribla protivničke igrače.

Četiri godine kasnije u SAD-u u trećem meču u grupi Kamerun je doživeo pravu katastrofu protiv Rusije, koja je trijumfovala sa rezultatom 6:1. Mila, koji je tada imao pune 42 godine, ponovo je ušao na početku drugog poluvremena, pri vođstvu Rusije od 3:0, i uspio je već u 46. minutu da postigne pogodak. Tada je oborio sopstveni rekord kao najstariji strijelac Mundijala, nakon čega je sa 102 odigrane utakmice i 28 postignutih golova u dresu reprezentacije otišao u zasluženu penziju.

Rože Mila rođen je 1952. godine u gradu Juande, prijestonici Kameruna. Prvi dio profesionalne karijere proveo je u klubovima u domovini, gde je sa velikim uspjehom igrao za Dualu i Tonere. Za Dualu je na 117 mečeva postigao 89 golova, dok je u klubu Tonere na 87 utakmica 69 puta zatresao mrežu.

Nažalost, u evropskom klupskom fudbalu nije ostavio tako dubok trag. Od 1977. do 1990. godine igrao je za nekoliko francuskih klubova između ostalih za Valensijen, Monako, Bastiju, Sent Etjen i Monpelje, ali sa skrominim golgeterskim učinkom.