Lažni maratonci

0
45

Prvi gledalac koji je pokušao da prevari sudije bio je Norbert Sudhaus, student, koji je sam napravio startni broj (72) i uoči cilja maratonske trke na OI u Minhenu 1972. godine ubacio se na stazu i prvi utrčao na Olimpijski stadion burno pozdravljen od gledalaca.

Ubrzo su sudije primijetile da nimalo umorni maratonac ima lažni startni broj, zaustavile ga i predale policiji.

Amerikanac Fred Šorter (pobjednik maratona) bio je potpuno zatečen zviždanjem publike i gungulom na stazi ispred sebe. Najinteresantnije je što je Šorter treći Amerikanac koji je pobijedio u maratonu, a da nijedan od pobjednika nije na stadion utrčao prvi.

Fred Lorc (takođe Amerikanac) pobjednik maratona 1904, bio je diskvalifikovan kada je otkriveno da se veći dio staze vozio automobilom. Amerikanac Tomas Hiks je dobio trku.

Četiri godine kasnije zlatna medalja je dodijeljena Džoni Hejsu, posle diskvalifikacije Doranda Pijetrija.