Jugoslavija eliminisala šampiona svijeta, ali Italija slavila u finalu

0
35

Italiji je pripala čast da bude domaćin trećeg šampionata Starog kontinenta, koji je prvi put ponio naziv Evropsko prvenstvo i koji se održao burne 1968. godine od 5. do 10. juna.

Na završni turnir su se plasirali domaćin Italija, SSSR, Engleska i Jugoslavija, kojoj je ovo bilo drugo učešće.

Tada aktuelni prvak svijeta, reprezentacija Engleske, zaustavljen je od “plavih” u polufinalu minimalnom pobjedom, a jedini gol postigao je Dragan Džajić u 86. minutu. Taj meč je odigran u Firenci.

U drugom polufinalu između domaćina i SSSR-a, koji je odigran u Napulju, pobjednik se odlučivao bacanjem novčića jer je rezultat na kraju utakmice bio 0:0. Sreća je bila naklonjena Italijanima.

SSSR je u utakmici za treće mjesto poražen od Gordog Albiona sa 2:0.

Finale između Jugoslavije i Italije igrano je u Rimu, a naš tim je poveo golom Dragana Džajića u 39. minutu, da bi Anđelo Domengini uspio poravnati deset minuta prije kraja, pa se po tadašnjim pravilima morala igrati nova utakmica.

Dva dana kasnije, tada dvostruki šampion svijeta slavio je sa 2:0 golovima Luiđija Rive u 13. i Pjetra Anastazija u 33. minutu.