EURO 2000: Jugoslaviji bolna lekcija od Holanđana i titula Francuske

0
69

Evropsko prvenstvo u fudbalu 2000. godine prvi put je održano u dvije zemlje – Belgiji i Holandiji, a na njemu je učestvovalo 16 reprezentacija.

Među učesnicima našla se i Jugoslavija koja je igrala u grupi C zajedno sa Španijom, Norveškom i Slovenijom. Tada su “Plavi” momci uspjeli da prođu grupu i stignu u eliminacionu fazu, tačnije u četvrtfinale.

Jugoslavija je u prvom kolu odigrala spektakularan meč sa Slovenijom, 3:3. Slovenci su vodili čak 3:0 golovima Zlatka Zahoviča u 23. i 57. minutu, kao i Pavlina u 52.

Veliki povratak uslijedio je nešto kasnije kada je Savo Milošević pogodio dva puta, u 67. i 73. minutu, a u listu strijelaca upisao se i Ljubinko Drulović u 70.

U drugom kolu Jugoslavija je savladala Norvešku sa 1:0 golom Miloševića u osmom minutu. Već u sledećem, trećem kolu, uslijedio je još jedan spektakularan meč i to protiv Španije, a “Furija” je slavila 4:3.

“Plavi” su vodili od 30. minuta golom Miloševića, da bi Alfonso osam minuta kasnije izjednačio. Novo vođstvo Jugoslaviji donosi Govedarica u 50. minutu, a samo minut kasnije Munitis poravnava na 2:2.

Komljenović je u 75. minutu donio našoj selekciji novo vođstvo, ali su Španci poravnali u sudijskoj nadoknadi, tačnije u 94. minutu kada je pogodio Mendijeta sa penala. Već u sledećem napadu uslijedio je šok kada je Alfonso ponovo pogodio i donio trijumf Španiji.

Uprkos porazu Jugosloveni su kao drugi u grupi prošli dalje i u četvrtfinalu ih je čekala Holandija. Taj meč odigran 24. juna dugo će ostati upamćen kao jedan od najbolnijih poraza jer su “Lale” slavile tada sa čak 6:1. Klajvert je tri puta tresao mrežu Ivice Kralja, Overmars dva puta, a Govedarica je jednom prevario svog golmana. Jedini strijelac za Jugoslaviju bio je Milošević.

Prolazak u veliko polufinale obezbijedili su Francuzi koji su nadvisili Šaniju 2:1, dok je Italija bila bolja od Rumunije 2:0. Portugal je istim rezultatom slavio protiv Turske.

U polufinalu Francuzi su nakon produžetaka nadigrali Portugal 2:1. Vodili su Portugalci golom Nuna Gomeša od 19. minuta, ali su “Trikolori” poravnali preko Tijerija Anrija u 51. U produžecima, slavila je Francuska koja je u 117. minutu dobila penal koji je Zinedin Zidan pretvorio u pogodak.

U drugom polufinalu Italijani su nakon penala eliminisali Holandiju, a u regularnom toku bilo je 0:0. “Azuri” su sa bijele tačke bili precizni tri puta, dok su Holanđani pogodili samo jednom.

Veliko finale odigrano je 2. jula 2000. na stadionu Fejenorda u Roterdamu pred oko 48. 000 navijača. Francuzi su slavili 2:1, a Italija je bila nadomak titule.

“Azuri” su poveli u 55. minutu kada je pogodio Delvekio. Italija je bila na pragu velikog trijumfa, ali ih je u tome omeo Silvan Viltor koji je pogodio u 93. minutu. Ušlo se u produžetke, a u 103. minutu David Trezege je pogodio i odveo svoju selekciju na krov Evrope.

To je Francuskoj bila druga titula prvaka Evrope, a Zinedin Zidan proglašen je za najboljeg igrača prvenstva. Najbolji strijelci su bili Savo Milošević i Patrik Klajvert sa po pet pogodaka.