EP 1976: Čehoslovačka na tronu, Njemačka rastužila Jugoslaviju i čuveni Panenka

0
63
Detalj sa meča Jugoslavija-Zapadna Njemačka

Završnica petog po redu Evropskog fudbalskog prvenstva 1976. godine odigrana je u Jugoslaviji od 16. do 20. juna.

Gradovi domaćini bili su Beograd i Zagreb, tačnije stadioni Crvene zvezde, Marakana i Dinama, Maksimir. Stadion Zvezde je u to vrijeme primao čak 90.000 navijača, dok se na Maksimiru moglo okupiti oko 50.000 ljudi.

Domaćin Jugoslavija, uspjela je da izbori plasman u samu završnicu šampionata, tačnije u polufinale. Jugoslavija je na startu kvalifikacija poražena od Sjeverne Irske 1:0, ali je zatim dobila Švedsku 2:1.

Izabranici Anta Mladinića nastavili su sa pobjedama, a pala je još jedna skandinavska selekcija, Norveška, 3:1. U narednom kolu Švedska je ponovo pobijeđena i to ovoga puta 3:0.

U poslednjem kolu osveta je stogla protiv Sjeverne Irske i to istim rezultatom 1:0 na Marakani golom Oblaka.

Voljom žrijeba “Plavi” su se u četvrtfinalu susreli sa Velsom. Prvi meč odigran je na Marakani, a “Plavi” su slavili 2:0 golovima Momčila Vukotića i Danila Popivode. U revanš meču rezultat je bio 1:1, a strijelac za Jugoslaviju bio je Katalinski.

U velikom polufinalu, Jugoslavija se na prepunoj Marakani u Beogradu susrela sa Zapadnom Njemačkom. Već od 19. minuta “Plavi” su poveli 1:0 kada je strijelac bio Popivoda. U 32. minutu domaća selekcija udvostručuje prednost, a ovoga puta u strijelce se upisao Dragan Džajić i činilo se da polako idemo ka finalu, ali…

Njemci gol postižu u 64. minutu preko Hajnca Flohea, a onda je osam minuta prije kraja Diter Miler poravnao na 2:2. Uslijedili su produžeci, a u njima je Diter Miler postigao još dva gola i “Elf” odveo u veliko finale.

Tamo ih je čekala Čehoslovačka koja je u polufinalu bila bolja od Holandije 3:2 načinivši veliko iznenađenje, pa su za mnoge Njemci bili veliki favoriti u finalu.

Samo nakon 25 minuta igre na Marakani Čehoslovaci su vodili 2:0 golovima. Ipak, do kraja regularnog toka Njemci su supjeli da izjednače, pa je prava drama tek sulijedila. Na kraju, utakmica je riješena boljim izvođenjem jedanaesteraca u kojima je slavila Čehoslovačka, a ostao je upamćen jedanaesterac Antonina Panenke po kome je takav udarac kasnije i ponio ime – Panenka.

Najbolji strijelac šampionata bio je Njemac Diter Miler sa četiri postignuta pogotka.